Sławek Janicki

Muzyk, filmowiec, kreator działań artystycznych, współtwórca i główny zarządzający legendarnym klubem Mózg w Bydgoszczy, twórca i szef Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych “MÓZG FESTIVAL”.

Działalność artystyczną rozpoczynął w połowie lat 80 dwudziestego wieku.

Od ponad 25 lat czynnie działa na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej.

Jako muzyk pozostaje całkowicie oddany improwizacji absolutnej, jako najczystszej formie tworzenia muzyki.

W roku 1992 Janicki uczestniczył czynnie w tworzeniu pierwszego w Bydgoszczy i jednego z pierwszych w Polsce niezależnie działającego klubu artystycznego “Trytony”.

W klubie tym powstaje trio o nazwie “Trytony”, które w roku 1992 nagrywa swoją pierwszą płytę “Tańce Bydgoskie”, która staje się również pierwszym wydawnictwem tzw “sceny yassowej” - ruchu artystycznego wywołanego przez muzyków z Bydgoszczy i Gdańska.
W roku 1994 Janicki, wraz z Jackiem Majewskim, otwierją Fabrykę Rzeźb Gadających ze Sobą

“Mózg” - miejsce, które podczas 20 letniej już działalności stało się szeroko znane na świecie, jako miejsce promujące sztukę współczesną, w szczególności muzykę improwizowaną i eksperymentalną.
W “Mózgu” Janicki, jako muzyk, współtworzy wiele składów: “Mazzoll&Arhythmic Perfection”, “Arthythmic Brain”, “Pieces of Brain”, które nagrywają kolejne, unikalne płyty, a także koncertują w wielu krajach Europy.
Janicki współpracuje z wieloma artystami, z którymi pojawiają się w kolejnych latach na scenie “Mózgu”, innych scenach europejskich oraz w Australii, gdzie od 2001 roku zaczyna coraz częściej przebywać.

Mieszkając w Warburton Aboriginal Comminity w Zachodniej Australii realizuje, na zamówienie lokalnej społeczności, swój pierwszy film “The Sound of Few Places”, co staje się początkiem filmowaj działalności Janickiego.

W Polsce rozpoczyna współpracę z nowopowstałym kanałem telewizyjnym TVP Kultura, realizując dla niej 25 odcinków programu “Kawałki Mózgu”, pokazujące koncerty oraz przybliżający sylwetki takich postaci jak: Fred Frith, Joey Baron, Billy Bang, Ryuzo Fukuhara, Zdzisław Piernik, Helmut Nadolski, Elliott Sharp, Marc Ribot, Medeski Martin and Wood, Sex Mob i wielu innych.

Rozpoczyna także współpracę z lokalną stacją TVP, realizując kolejne 30 programów o podobnej tematyce pod tytułem “Notes Kulturalny” oraz “Muzyka z Mózgu”, prezentując kolejnych artystów, w tym lokalnych, takich jak: Tomasz Pawlicki, Tomasz Glazik, Grzegorz Pleszyński, Wojciech Kowalczyk, Andrzej Przybielski, Wojciech Zamiara.

W Australii realizuje kolejny, 90 minutowy dokument “Great Central Road”.
Od 2005 Janicki dzieli swój czas i prace pomiędzy Polską i Australią. Gra koncerty na festiwalach w Europie, a także w Sydney i Melburne.
W “Mózgu” zajmuje się wciąż organizacją pracy klubu rozwija także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych “Mózg Festival”, podczas którego zbiera materiały do kolejnych produkcji filmwych.
W Australii nawiązuje współpracę ze stacją telewizyjną ABC, realizując dokument “And Suddenly Saw".

Pod koniec 2010 roku Janicki powraca do Bydgoszczy i oprócz aktywnej działalności organizacyjnej w “Mózgu” oraz zaktywizowaniu się jako kontrabasista, czynnie uczestniczy w działaniach społecznych na rzecz funkcjonowania kultury w Bydgoszczy.

Jest członkiem Obywatelskiej Rady Kultury oraz sygnetariuszem Paktu dla Kultury.

Jako muzyk, w 2012 roku, wyprodukował płytę cd/dvd “minimalover”, z którą występuje w salach koncertowych polskich i zagranicznych.

W styczniu 2014 ponownie pojawia się w Australii i bierze udział w “Sound Out Festival w Canberze.